Lekcja 7.
Temat: Usługi z literką "e".
1.E-usługa.
E-usługa - umożliwia klientowi, czyli usługobiorcy, dostęp do oferty wybranego dostawcy, a przy tym nie wymaga obecności obu stron w tym samym miejscu i czasie. E-usługa może być świadczona za pośrednictwem kilku kanałów, takich jak internet, telefonia komórkowa, telewizja cyfrowa, satelitarna itp.
Najczęściej spotykanymi i najbardziej popularnymi e-usługami są:
- e-finanse
-e-handel
-e-praca
-e-nauka
-e-komunikacja
-e-turystyka
-e-logistyka
-e-biznes
-e-ubezpieczenia
-e-kultura
-e-zdrowie
-e-porównywarki
2.E-nauka
E-nauka - to forma zdalnego przekazywania wiedzy, wykorzystuje środki elektrornicznej transmisji informacji. Szczególnie popularne jest nauczanie języków obcych tą metodą. Istnieją już wirtualne uniwersytety i studia, np. Polski Uniwersytet Wirtualny (Łódz) czy zdalne studia na Politechnice Warszawskiej. Szkolenia na odległość można prowadzić w różnych trybach :
-tryb samokształceniowy
-tryb synchroniczny
-tryb asynchrnoniczny
-tryb mieszany
3.E-praca
E-praca - to wykonywanie działalności zawodowej z dala od siedziby macierzystej firmy. Telepraca pozwala być czynnymi zawodowo osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą opuszczać swojego stałego miejsca zamieszkania (np.osoby niepełnosprawne). Takiej pracy możesz szukać praktycznie na całym świecie. Telepraca eliminuje lub ogranicza niedogodności związane z dojazdami. Oczywiście nie każdy rodzaj działalności można zorganizować w ten sposób. Telepraca pozwala na nienormowany czas pracy osobom,które normalnie nie mogłyby spędzać 8 godz za biurkiem.
Rodzaje telepracy :
a) chałupnicza
b) nomadyczna
c) telecentra
Phishing - słowo powstało ze skrzyżowania dwóch angielskich słów : fishing (wędkowanie) i password (hasło). Oznacza proceder wykradania od internautów ich poufnych danych : haseł dostępowych, loginów itp. Zazwyczaj sprawca podszywa się pod inne instytucje poprzez odpowiednio spreparowane listy lub strony internetowe, które swoim wyglądem i działaniem przypominają oryginalne. Nieświadomy niczego użytkownik zdradza swoje poufne informacje, myśląc, że ma do czynienia z właściwym podmiotem.
Jak bezpiecznie robić e-zakupy ?
W przypadku transakcji w internecie eliminujemy pośrednika, jakim jest osoba sprzedawcy, co obniża cenę towaru. Pojawiają się natomiast inne zagrożenia, najczęściej spowodowane naszą niewiedzą i lekkomyślnością. Większość osób obawia się, że w trakcie transferu danych z naszego komputera do sklepu internetowego numeru ich karty zostanie przechwycony. W praktyce jest to mało prawdopodobne.
Dokonując transakcji w internecie,przestrzegaj kilku zasad:
1.Korzystaj z komputera,o którym wiesz,że jest pozbawiony wirusów.
2.Odpowiednio skonfiguruj przeglądarkę internetową.Zalecane jest wyłączenie obsługi szyfrowania SSL 3 i zaznaczenie opcji Nie zapisuj zaszyfrowanych stron na dysku.
3.Przed dokonaniem transakcji sprawdź opinie o sklepie,choćby wpisując w wyszukiwarce nazwa_sklepu opinie.