niedziela, 30 marca 2014

                                                                   Lekcja
Temat: Sieci komputerowe.

1.SIEĆ KOMPUTEROWA (ang. network) 
- jest to grupa komputerów połączonych ze sobą w celu wymiany danych, współdzielenia różnych zasobów .

2.URZĄDZENIA SIECIOWE

a) karta sieciowa
- przesyła dane pomiędzy komputerami, przekształca pakiety danych w sygnały.

 b) Koncentrator (HUB)
 -łączy wiele komputerów połączonych w topologii gwiazdy, odbiera dane z jednego urządzenia w sieci, a następnie wysyła je do wszystkich portów, co zmniejsza wydajność całej sieci.



 
                                      

 c) Przełącznik Switch 

 -łączy segmenty sieci komputerowej,
- odbiera dane z urządzenia w sieci a następnie wysyła je precyzyjnie do drugiego urządzenia dzięki wykorzystaniu adresów MAC, czego skutkiem jest wysoka wydajność sieci,  
-stosowany jest głównie w sieciach opartych na skrętce.


  


 d) router   
- służy do routingu danych tj. określania następnego punktu sieciowego do którego należy skierować pakiet danych, używany głównie w celu łączenia kilku sieci WAN, LAN i MAN.

 

e) Access Point

- zapewnia stacjom bezprzewodowym dostęp do zasobów sieci za pomocą bezprzewodowego medium transmisyjnego, jest mostem łączącym sieć bezprzewodową z siecią przewodową, maksymalna prędkość przesyłania danych wynosi 54 Mbit/s.

 

 f) Wtórnik (Repeater) 

- kopiuje odbierane sygnały, a następnie je wzmacnia, może łączyć tylko sieci o takiej samej architekturze, używające tych samych protokołów i technik transmisyjnych.

 

  g) Bridge

Służy do łączenia segmentów sieci i zwiększa wydajność i maksymalne długości sieci.

 

3.Zalety sieci:

 1. Możliwość komunikacji z innymi osobami (np. poprzez wiadomości email). 

2. Możliwość korzystania z wspólnych zasobów sieciowych (sprzętu, oprogramowania), dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania wielu urządzeń i programów osobno dla każdego komputera.

3. Szybkość, oszczędność czasu i bezproblemowość w przenoszeniu danych, plików i programów z jednego komputera na inny (nawet znajdujący się w drugim końcu świata).

 4. Oszczędność w zakupie oprogramowania (pewne programy np. firewall wystarczy zainstalować na jednym komputerze).

5. Bezkonfliktowość, prostota i wygoda podczas dostępu do wspólnych bazy danych z różnych komputerów (nawet jak znajdują się one w innych częściach świata).
 
 
 

3. Internet


  • jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol);
  •  umożliwia wymianę danych pomiędzy komputerami na całym świecie;
  •  nie posiada jednego, centralnego komputera zarządzającego całą siecią, lecz składa się z wieluset różnych sieci;


 

 

 



 

niedziela, 16 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci

                                                                             Lekcja
Temat: Konfiguracja komputera do pracy w sieci.
  
1.cmd.exe - wiersz polecenia; uruchamia pliki, które nie mają rozszerzenia nazw plików wykonywalnych.

 CMD - interpreter poleceń tekstowych stosowany w systemach operacyjnych Windows

                         





 2. Ipconfig.

 Za pomocą polecenia ipconfig można sprawdzać informacje o konfiguracji komputera hosta, w tym adres IP, maskę podsieci i bramę domyślną.







   
3. DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol).


DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.
                                       


4. Adres IP.

 Adres IP (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

Adres IP składa się z adresu sieci oraz adresu komputera, a ich wzajemne rozróżnienie umożliwia parametr zwany maską podsieci. Komputer podłączony do sieci internet może mieć stały (niezmienny) adres IP lub zmienny adres przydzielany np. podczas każdego połączenia przez modem. Wielu dostawców internetu wykorzystujących technologię DSL stosuje dynamiczne przydzielanie adresu IP raz na 24 godziny. Jednak nie każdy providerudostępnia swoim użytkownikom adres IP widoczny w internecie(tak zwany adres publiczny).


 5. MASKA PODSIECI

 Maska podsieci jest to liczba za pomocą, której możemy wyodrębnić w adresie IP część sieciową od części hosta. Poniżej tabela przedstawiająca maski podsieci z wyszczególnieniem adresów pełnych i skróconych, ilości sztuk IP dla sieci oraz zakresu adresów IP.

 6.BRAMA DOMYŚLNA
                         
Brama sieciowa (ang. gateway) maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
 Bramy domyślne odgrywają ważną rolę w sieciach TCP/IP. Zapewniają one hostom TCP/IP domyślne trasy do komunikacji z innymi hostami w sieciach zdalnych.