Lekcja
Temat: Korespondencja elektroniczna.
1.Poczta elektroniczna.
Poczta elektroniczna - określana z angielska e-mail jest usługą internetową, pozwalającą na wymianę korespondencji pomiędzy użytkownikami sieci.
Poczta elektroniczna jest symbolem nowoczesnego porozumiewania się. Za jej pomocą można przesyłać poprzez sieć do konkretnej osoby tekst, pliki graficzne(rysunki, fotografie), dokumenty, (np. pliki arkuszy kalkulacyjnych, pliki bazy danych) niektóre nowe formy przekazu zawierają dźwięk czy nawet animacje.
Aby możliwe było wysyłanie poczty, adresat musi posiadać skrzynkę pocztową. Adres poczty e-mail jest odpowiednikiem adresu poczty tradycyjnej. Ma on postać ciągu symboli np.:
Na podstawie tego adresu e-mail można domyślać się, iż osoba, która się nim posługuje (M. Nowak), posiada skrzynkę na serwerze w firmie Onet znajdującej się w Polsce.
Podstawowa zaletą poczty jest jej szybkość. Czas w jakim internetowy list pokonuje odległość liczony jest w minutach a nawet w sekundach.
2. Cechy dobrego hasła.
Cechy dobrego hasła - Oczywiście hasło powinno być łatwe do zapamiętania dla jego posiadacza i jednocześnie trudne do przypadkowego odgadnięcia. Jednym ze sposobów na wymyślenie takiego hasła jest oparcie go na znanym sobie słowie, tytule, cytacie, ale zapisanie w sposób nieoczywisty. Hasło powinno być odpowiednio złożone. Im większa ilość znaków w Twoim haśle, tym trudniej je odgadnąć. W niektórych wypadkach prawo nakazuje odpowiednią złożoność haseł – z przepisów o ochronie danych osobowych wynika, iż do przetwarzania takich danych w sieci Internet hasło musi zawierać minimum 8 znaków, w tym litery małe i wielkie oraz cyfry lub znaki specjalne. Co więcej – hasło to powinno być zmieniane nie rzadziej niż co 30 dni!
Jak stworzyć skuteczne hasło?
Hasło powinno być łatwe do zapamiętania. Możliwym punktem odniesienia jest na przykład cytat z ulubionej książki – przykład często przytaczany w publikacjach na temat haseł. Najpopularniejszym cytatem w Polsce jest z Inwokacja z Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza. Popatrzmy, jak wykorzystać ten cytat do stworzenia hasła: Inwokacja rozpoczyna się słowami: „Litwo, ojczyzno moja…”. Możemy je potraktować następująco:
- „Litwo” – składa się tylko z 5 znaków, w dodatku łatwych do odgadnięcia.
- Zapisujemy słowo zmieniając wielkość liter co drugą i mamy lItWo – to już lepiej, ale znaków wciąż mało i nie ma cyfr ani znaków specjalnych.
- Zatem zamieniamy „o” na „0” (zero) i mamy łudząco podobne słowo: ” lItW0″
- Dodajemy np. wykrzyknik na końcu, a całość zamykamy dwoma podkreśleniami dolnymi, otrzymując hasło: _ lItW0!_ Zapisany w ten sposób ciąg znaków na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina jakiegokolwiek słowa języka naturalnego, przez to nawet, gdyby zostało częściowo przez kogoś podpatrzone, będzie trudne do zapamiętania.
Co więcej – tak złożone hasło nie zawiera w sobie słów z języka potocznego nawet w rozumieniu komputera – ponieważ zamieniliśmy literę „o” na 0 („zero”). Przez to komputer szukający nawet wewnątrz hasła naturalnego słowa może znaleźć co najwyżej „lit” – nazwę pierwiastka. W ten sposób radykalnie utrudnia się ataki metodą słownikową, polegającą na podstawianiu kolejnych słów, pochodzących ze słownika.
3. Jak odebrać pocztę w miejscu publicznym?
Jeśli nie masz dostępu do swojego komputera, a chcesz jednorazowo wysłać lub odebrać wiadomość, skorzystaj ze strony internetowej. W tym celu:
- otwórz w dowolnej przeglądarce stronę serwisu, w którym masz koto pocztowe;
- przejdź do działu logowania do poczty;
- wpis swój login i podaj hasło.
4. jak napisać e-mail.
E-mail jest to wiadomość przesyłana drogą elektroniczną od jednego użytkownika Internetu do drugiego. Służy temu, aby zadać pytanie, przekazać informację, wyrazić swoje zdanie, itp.
Korespondencja prowadzona za pomocą poczty elektronicznej jest coraz bardziej popularna z trzech powodów, jest szybka, łatwa i niedroga. Piszemy e-maile do swoich przyjaciół, a także do współpracowników. Komunikacja przez e-mail jest używana w wielu firmach.
Temat
W e-mailu ważny jest temat wiadomości. Ma on zachęcić i zainteresować odbiorcę. Musi się wyróżniać, aby z powodzi innych informacji wyłowił on właśnie Twoją.
Powinien:
- być precyzyjny i niezbyt długi
- zawierać w sobie kluczową informację, której dotyczy wiadomość
- pozwolić łatwo odbiorcy odnaleźć wiadomość, nawet po długim czasie
- może mówić o działaniu jakiego oczekujesz od odbiorcy
Układ treści
- Pozdrowienie adresata („Witam”, „Szanowny Panie” itp.)
- Początek wiadomości - przedstaw jej główny cel
- Rozwinięcie
- Zakończenie - zastosuj jedno ze sformułować: „z poważaniem”, „pozdrawiam”, „z wyrazami szacunku” i podpisz się.
Wskazówki do treści:
- E-mail powinien być krótki i precyzyjny, gdyż przewijanie „surowego” tekstu jest dość niewygodne.
- Jeśli wiadomość musi być długa lepiej wysłać ją w formie załącznika, natomiast w treści e-maila napisać co zawiera załącznik i co należy z nim zrobić.
- Pisząc do kolegów możesz posługiwać się językiem nieoficjalnym, jeśli jednak jest to wiadomość służbowa, powinna wyglądać profesjonalnie. Jak krótka notatka służbowa.
- Nie pisz w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. Możesz napisać coś czego byś nigdy nie powiedział osobiście.
- Unikaj aluzji i humoru, który mógłby zostać zrozumiany odmiennie od Twoich intencji.
- Stosuj odstępy jednego wiersza pomiędzy akapitami. Tekst będzie w ten sposób bardziej czytelny.
- Pisz od lewej strony. Utarło się (w tradycyjnych pismach), żeby pisać „z poważaniem” z prawej strony. Jednak w e-mailach, z przyczyn technicznych, ta zasada nie obowiązuje.
- Pamiętaj, żeby nie „udziwniać” tekstu, ponieważ na ekranie odbiorcy może wyglądać to zupełnie inaczej niż u Ciebie.
- Adres odbiorcy wpisz tuż przed wysłaniem przygotowanej wiadomości. W ten sposób nie wyślesz jej niedokończonej przez przypadkowe wciśnięcie klawiszy.
5. Czym ozdobić list?
Elektroniczne buźki znane są już każdemu, kto korzysta z komputera i Internetu, a szczególnie tym, którzy umawiają się na randki internetowe. To właśnie tam najczęściej można je spotkać – w komunikatorach internetowych, na forach tematycznych, czy w e-mail. Nierzadko używa się ich także w krótkich wiadomościach tekstowych – SMS-ach. Przypuszczalnie na dobre zadomowiły się już we współczesnej komunikacji. Oferuje je także nasz Serwis dla wymagających!
Piszący może za pomocą buziek pokazać swemu rozmówcy, wyraz twarzy, jaki mu towarzyszy podczas „wypowiadania się”. Dzięki temu nawet za pośrednictwem Internetu możemy poznać osobowość naszego rozmówcy i, co za tym idzie, naszą zgodność osobowości. Niepodzielnie dominują w Internecie buźki odwrócone o 90° w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
6. Jak stworzyć wirtualną pieczątkę.
Wystarczy przygotować zapisać na dysku zwykły plik tekstowy zawierający krótki tekst, jaki miałby się pojawić automatycznie w roli tzw. cygnatury, a następnie wskazać go w Narzędzia/Konfiguracja kont...Dobrym sposobem są sygnaturki nie dłuższe niż cztery linie i zaczynające się od delmitera, który pozwala programom na rozpoznanie, gdzie zaczyna się sygnaturka, i np. na automatyczne jej usunięcie przy odpowiadaniu na list.
7. Jak wysłać list do kilku osób na raz.
Wystarczy kliknąć poniżej pola Do: i zmienić opis np. na Ukryta kopia. Możesz w ten sposób dodać dowolnie wiele adresów. Zabezpieczy to dane adresowe Twoich przyjaciół przed ujawnieniem ich pozostałym odbiorcom.
8. Czy kilka osób może korzystać z poczty na jednym komputerze.
Warto utworzyć każdemu członkowi rodziny osobne konto systemowe. Gwarantuje to nie tylko niezależne działanie poczty, ale w ogóle wszystkiego: każdy ma własny katalog na dokumenty, własne zakładki w przeglądarce, własne ustawienia ekranu itd. Ponadto każde konto jest zabezpieczone hasłem, co gwarantuje pełną prywatność danych, nawet tych wrzuconych do kosza.
9. Jak usunąć konto pocztowe.
-kliknij Ustawienia konta u góry strony Gmail,
- obok napisu Moje produkty kliknij opcję Edytuj
- kliknij Usuń usługę Gmail na stałe.
10. Czy poczta elektroniczna ma wady?
Korzystając z poczty elektronicznej musisz przestrzegać pewne normy zachowania. Mają na celu ochronę dóbr osobistych - Twoich i odbiorców listów napisanych przez Ciebie. Pamiętaj, że listy elektroniczne mogą posłużyć jako formalny dowód w przypadku roszczeń prawnych.