piątek, 13 grudnia 2013

                                                            Lekcja
Temat: Bezpiecznie używamy sprawnego komputera - Komputer i spółka.

Komputer osobisty (ang. Personal Computer ) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier. W Polsce zdecydowana większość komputerów osobistych to konstrukcje różnych producentów (lub składane samodzielnie przez użytkowników) oparte na procesorze x86 i systemie operacyjnym z serii Microsoft Window lub LinuxNiewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem, który faktycznie dotarł "pod strzechy" był Apple 1. Intensywny rozwój komputerów osobistych rozpoczął się w 1981 roku, kiedy to Apple II sprzedawany wraz z prostym edytorem tekstów – AppleWrite oraz arkuszem kalkulacyjnym VisiCals. stał się faktycznie pożytecznym narzędziem przydatnym w prostych pracach biurowych. Rynek ten zauważył wtedy IBM, który dodał do idei prostej i taniej architektury Apple'a ideę otwartej architektury budowy komputera i 12 sierpnia 1981 wprowadził na rynek swój pierwszy komputer PC 5150 z 16 kB pamięci operacyjnej, a 8 marca 1983 masowo produkowany komputer osobisty IBM PC/XT, od którego wywodzi się cała rodzina komputerów klasy PC.

Zasadniczymi i niezbędnymi jego elementami są:
a) mikroprocesor 
b) układy wejścia-wyjścia 
c) pamięć: ROM i RAM

2. Z CZEGO SIĘ SKŁADA ZESTAW KOMPUTEROWY:
Komputer może mieć różną postać:
a) komputer stacjonarny ( ang.desktop-pulpit)-ze względu na gabaryty i ciężar zajmuje stałe miejsce, jest obsługiwany za pomocą odrębnej klawiatury, myszy lub gładzika,
b) laptop (ang. lap -kolano) - komputer przenośny ,z zasilaniem bateryjnym,ze zintegrowaną klawiaturą i płaskim monitorem,po zamknięciu klapy z ekranem przypominający duży notatnik.
c) netbook- mniejsza odmiana laptopa o ekranie nieprzekraczającym zazwyczaj 10 cali,służąca głównie do rozrywki i przeglądania zasobów internetowych,
d) palmtop-pod względem rozmiarów zbliżony kalkulatora naukowego,używany głównie jako notatnik i organizer,obsługiwany dotykowo lub specjalnym rysikiem,często spotykany jako wyposażenie akwizytorów,
e) tablet- wzorowany na notebookach,ale z cechami palmtopa, z dotykowym ekranem o rozmiarach zazwyczaj  10,7 lub 5 cali.


Podstawowe komponenty komputera osobistego:
1) Monitor
2) płyta główna
3) procesor (CPU)
4) pamięć operacyjna (RAM)
5) karta rozszerzenia
6) zasilacz
7) napęd optyczny (CDDVD itp.)
8) dysk twardy (HDD)
9) mysz
10) 
klawiatura

3.Co znajduje się na płycie głównej
Płyta główna- jeden z najważniejszych elementów komputera. Do niej podłączone są inne urządzenia.

Magistrala- pojęcie ściśle związane z płytą główną. Jest to zespół linii elektrycznych i układów, umożliwiających przesyłanie sygnałów między elementami płyty. Szybkość działania magistrali decyduje o sprawności komputer. Szybkość obecnie przekracza 1 GHz.

Procesor to  urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.



Chipset- układ scalony na płycie głównej, nadzoruje przepływ danych między podzespołami podłączonymi do magistrali. W jego skład wchodzą dwa mostki: północny(wymiana danych między pamięcią, procesorem i magistralą ) i południowy (współpraca z urządzeniami wejścia-wyjścia).

BIOS układ scalony, w którym zapisane są programy pośredniczące między systemem operacyjnym a sprzętem. BIOS zajmuje się czynnościami rozruchowymi po włączeniu komputera. W tym czasie sprawdza stan podzespołów  i wywołuje system operacyjny.


Port to ogólne pojęcie w informatyce, oznaczające medium fizyczne lub logiczne, przez które przesyłane są dane z lub do komputera

USB to port uniwersalny, umożliwiający komunikację komputera z bardzo różnymi urządzeniami  zewnętrznymi, mimo że wtyczka zawsze wygląda tak samo.
-USB1.1    (starszy , wolny , do 12Mb/s),
-USB2.0    (nowszy, szybszy, do 480Mb/s),
-USB3.0    (wdrażany , do 5Gb/s).

System operacyjny- zbiór programów zarządzających poszczególnymi składnikami, tworzących środowisko do uruchomienia i kontroli zadań zlecanych przez użytkownika, niezbędny w każdym komputerze.

Na płycie głównej znajdują się gniazda rozszerzeń np.:
a) Karta graficzna- jest odpowiedzialna za wyświetlenie i jakość grafiki.
b) Karta dźwiękowa- jest odpowiedzialna za rejestrację , przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.
c) Karta sieciowa- przekształca dane pochodzące z komputera w pakiety danych przesyłane do i z sieci komputerowej.
d) Karta telewizyjna- umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie obrazu telewizyjnego pochodzącego ze zwykłej anteny.

Pamięć-  czasowe przechowywanie informacji.
                     1 bit
              1 bajt - 8 bitów
        1 kilobajt - 1024 bajty
     1 magabajt - 1024 kilobajty
      1 gigabajt - 1024 megabajty
       1 terabajt - 1024 gigabajty



Rodzaje:
Wewnętrzna - umieszczona wewnątrz komputera: RAM, ROM
Zewnętrzna, przenośna - wymienne nośniki: dyskietka, płyty CD

ROM- zpisane są w niej podstawowe umiejętności komputera. Pamięć przechowuje informacje nawet po wyłączeniu komputera
RAM- czasowe przechowywanie informacji. Dane zanikają po wyłączeniu komputera.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz